Fru Nielsens Hverdag header image 2

Pixum fotobog

Skrevet fredag d. 3. maj 2013 kl. 17:54 og gemt i: [indlæg på opfordring, pixum fotobog]

Som I alle ved, er jeg vild med at tage billeder – mange billeder, så jeg har i lang tid overvejet, at få lavet en fotobog, men I kender der nok, man får ikke noget gjort ved det.

For ca. 3 uger siden fik jeg en mail fra Pixum med et tilbud om at prøve at få lavet en fotobog – og jeg slog til med det samme. Jeg har jo kigget lidt på markedet og Pixum har fået gode anmeldelser flere steder.

Det er meget nemt. Først downloader man en fotouploader. Der efter vælger man hvilken type bog man ønsker.  Som det næste sættes billederne ind i en skabelon – enten automatisk eller man gør det selv.  Det tager ganske kort tid og jeg vil påstå, at alle kan finde ud af det.

Så lang så godt. Jeg fik ret hurtigt besked om, at jeg ville modtage bogen i løbet af 3-5 dage, men tiden gik og intet skete.
Jeg modtog endda en mail med et tilbud om at få en ekstra bog med rabat 😉 inden jeg overhovedet havde modtaget den bestilte bog.
Efter 1 uge rykkede jeg for bogen. Jeg fik besked på at vente nogle dage og kontakte Pixum igen, det gjorde jeg i lørdags.
Det er selvfølgelig ikke Pixums skyld, at Posten ikke kommer ud.

I dag har jeg modtaget min fotobog. Den er ret flot. Prisen er ok.

Min bog er den store, kvadratiske med soft cover og 8 ekstra sider. Det skyldes, at jeg jo ikke behersker mig, men tager mange billeder ved en hver given lejlighed. Jeg har valgt billeder fra familiefesten sidste år, hvor vi fejrede min 50 års fødselsdag mm og af de 600 (!) billeder var det da lidt svært – men meget sundt – at skulle vælge nogle til print. Prisen er 350 kroner.

Pixum fotobog
Jeg er jo et meget beskedent menneske, så jeg har valgt et billede af mig selv til at pryde omslaget 😉

Jeg kan godt finde på at bestille en fotobog igen. Så tak for den Pixum 🙂

Indlægget er skrevet på opfordring af Pixum, men alle meninger er mine egne – eller hvordan man nu skriver den slags.

0

·



17 kommentarer ↓

  • Merete

    Det ser godt ud … også forsiden ;o)
    Har også lavet et par stykker af den slags – bla til min mor – hun er meget glad for at kunne kigge billederne på den måde

  • Mette

    De er nemlig skide flotte de bøger. Jeg lavede en tilsvarende (dog ike fra Pixum) med billeder fra min datters konfirmation og her i er det hele samlet: indbydelser, sange, gaveliste, billeder osv.

  • Helle K.

    Merete: Mange tak – det synes jeg også – især! forsiden 😉 Det tror jeg gerne, men min mor er desværre blevet for gammel til at værdsætte det.

    Mette: Ja meget flotte 🙂 God ide – jeg vil bruge den, når jeg igen skal holde fest.

  • Annemette

    Den er fed og jeg elsker den måde du har lavet omslaget på, med et halv ansigt på hver, i stedet for bare et billede for og bag 🙂

    Jeg har selv fået lavet bøger for mange år siden og jeg lige faldt over dem forleden da vi ryddede op på kontoret. Det er faktisk ret sjovt at have sådan nogle bøger at kigge i 🙂

  • Helle K.

    Annemette: Tak – den er jeg også ret vild med 🙂 Det må det være.

  • rejen

    Jeg har også fået lavet et par stykker, det er ret fint til f.eks store mærkedage.. 😀

  • Pernille

    Jeg synes det er en supergod ide at samle sine billeder på den måde. Jeg har aldrig gjort det selv, men en dag kunne jeg godt tænke mig at bruge muligheden.

    Jeg synes dit omslag er sejt 🙂

  • Helle K.

    Rejen: Meget fint til sådan en lejlighed – det er ikke sidste gang, jeg prøver 🙂

    Pernille: Ja det er en super ide 🙂 Det skulle du gøre – jeg anbefaler det gerne.
    Tak – jeg er også selv vild med det 😉

  • Karin Abildhauge

    Dejligt at have minder fra en festlig dag, og den så er blevet foreviget i en bog, gør det bare så dejligt.
    Selvfølgelig skal nogle af alle dine dejlige billeder foreviges, fortsæt endelig med din dejlige trang til at skyde her og der, “elsker” det. 😉

  • Helle K.

    Karin: Tak – jeg bliver i den grad ved 🙂 og det er virkelig godt med sådan en bog.

  • Annette

    Nu var det jo lissom også dig der blev 50 så fuld forståelig forsidevalg 🙂

  • anjoe

    En ovenud glad fødselar i bogudgave, selvfølgelig da 😀
    nb. Den nævnte bog om de små skovtrolde vil jeg kikke efter…

  • anjoe

    nb.nb. Hvor meget vil du betale for bogen – jeg så på nettet én solgt for 300 kroner!

  • Helle K.

    Annette: Klart 🙂

  • Helle K.

    Anjoe: Ja meget 🙂

    Jeg har tænkt, og jeg har da vist skrevet forkert i min kommentar til dig – det er jo skovnisser … de bruger små skaller fra bøgetræet til huer.

    Mht pris så er 300 kr. lige i overkanten.

  • Helle K.

    anjo: Det er denne bog: “De små skovnisser” af Elsa Beskow. Den er solgt til 400 kr. så jeg skal nok regne med noget i den retning.

    http://www.kuriosa.dk/index.php?main=3&l=uk&cat=2-13-0-200&id=92079&f=Beskow-Elsa&title=De-Smaa-Skovnisser-Billeder-Af-Elsa-Besk

  • Inger Bonde

    Nu har jeg bestilt 2 stk. Pixumbøger og det blev kr. 1.100 for 24 sider pr. bog. Gad vide om jeg har gjort noget forkert 😉