
Hvis det kun var mit humør,
en depression,
eller vejret,
eller årstiden.
Så var det til at se en ende på….
men de problemer jeg tumler med er helt reelle – jeg kan bare ikke se løsningen lige nu.
Igår fik jeg sat ord på.
Selvom det ikke fik løsningen til at komme nærmere – eller blive indlysende, så fik det alligevel det hele til at se lysere ud.
Kender du det?
At få tingene sagt højt, kan få dem til at syne mindre…



Åh ja det kender jeg godt… alt for godt. Selv teenageren herhjemme kender det, der skrives dagbog når dagene går alt for meget skævt!
jeps…. Jeg plejer at synge eller danse dem ud….. Hvor ser du lækker ud med den skønne orange hue. Varme kram herfra 🙂
Ja det kender jeg helt sikkert. Jeg skriver også en form for dagbog hvis jeg har noget jeg skal af med. Mange tanker til dig
Du kan tro, jeg kender det, men nogle gange tager det lidt tid, førend man får fundet ordene, der skal siges højt. Skøn hue, frue:)
Som Sifka siger – ordene er det der skal findes. Det bliver ikke nemmere, men man er på vej.
Håber du finder ud af det.
Skøn og dejlig farve til hue, den passer lige til mit tørklæde.
Fortsæt god dag.
Det kender jeg også 🙂
Heldigvis har jeg nogle dejlige kollegaer, og vi er rigtig gode til at lytte til hinanden.
Håber du finder den rigtige løsning, så der er det mindre at tumle med.
Jeg har også lige lidt, jeg tumler med. Men mon ikke det løser sig, det skal det….
Du han tro, jeg kender det ! At få sat ord på, er også at dele det svære “med andre mennesker, og det gør altid verden lidt lysere..
Jeg oplever også, at når ordene er fundet og de er kommet ud at hovede er det “svære” meget mindre, der er jo bedre plads..
Godt at få sat ord på, helle og jeg troede jeg havde lagt en kommentar her, men jeg havde vist bare tænkt på dig 🙂 Knus
Lise: Min blog er nok min dagbog – sådan overordnet set.
Marianne: De problemer jeg har, kan ikke synes eller danses væk… tak huen er jeg mega glad for. 🙂
Anette: Jeg skal have det ud gennem munden….
Sifka: Det ta’r tid det skidt. Tak jeg elsker minhue 🙂
Gitte: Ja det kan være svært at finde dem… dejlig farve – sådan et tørklæde skulle jeg da anskaffe mig 🙂
Mariann: Jeg håber også, at jeg finder en løsning – lige nu kan jeg ikke se den 🙂
Deborah: Det plejer det – så jeg håber…
Mettelykke: Sådan er det… ja det er sikkert derfor.
Lene: og du kom så lige gennem bagdøren mens jeg skrev 😉 Tak – tanker varmer også 🙂 og knus til dig.
Godt så – og tillykke med alle dine velfortjente priser.
Sister: Tak – tak 🙂