
Morgentoget.
Sidste år havde jeg en battle med mig selv, jeg skulle tage et billede af de to morgentog – sydgående og nordgående – når de passerede forbi hinanden lige over broen. Det var ikke en umulig opgave – den blev løst.
I år er det sin sag, bare at få taget et billede af et tog overhovedet. At få to tog til at passere hinanden over broen og få taget et billede af det, må betragtes som en næsten umulig opgave.
Som du måske ved, at har DSB besluttet, at vi ikke længere har IC4 i Nordjylland, nu kommer et gammelt tog – fra før IC3 – tøffende, jeg tror, at det bliver holdt sammen med tape eller måske snor.
Jeg har hørt røster udtale, at det må betyde, at vi så også slipper billigere i skat 😉
Billedets kvalitet er ikke noget at skrive hjem om, men jeg orker ikke forsøge at få et nyt billede af et tog… nu er det blevet uden farve og med lidt øget kontrast – bare så fejlene er mindre iøjnefaldende.
0



For det gamle tog er det nok en fordel, at billedet er en smule tåget 🙂 Skøn idé med et billede hver dag!
Madame: Det tror jeg 😉 ja det holder mig lidt til ilden.
Årh hvad pokker så længe det ikke er damplokomotivet de har fundet frem
;-),
næ nej det går da noget tilbage for DSB må man nok sige, det bliver mere mere besværligt at komme rundt med det offentlige, samtidig med at det også bliver dyrere.
Billedet får det ellers til at se ud som om det kører vildt stærkt det tog.
Dejligt billede. Jeg kanelet lide at du har lavet om til s/h da det giver bevægelsen noget sådan spookey over sig. 🙂
Elsker s/h og på dette billede tager det sig rigtig godt ud.
Jeg synes nu, at der er lidt lyntog over det ;-D
Trine: og det er det vist ikke – endnu 😉 Det kører ikke vildt stærkt, jeg ryster bare på hånden 😉
Catarina: Tak 🙂 Godt at det virkede, det var nemlig planen 🙂
Gitte: Tak 🙂 Billedet lyver – a garantirer 🙂