at jeg gik i seng med Arne Dahl.
Fra første side væltede ord og handling ud i skødet på mig, man skal bare være vågen og modtagelig, så er det en kæmpe oplevelse. Sproget er fyldt med farver, nogle gange minder det om poesi, så smukt kan han beskrive fx en løbetur. Alt bliver beskrevet med så mange ord, at man kan have svært ved at nå at synke, indimellem er der elegant drejet humor, jeg kunne blive ved, jeg vil have mere.
Ella nævnte Arne Dahls elegante omtale af de faste figurer, at han får alle “de gamle kendinge” præsenteret, jeg vil også nævne, at han på elegant vis lige får ridset handlingen i den forrige bog op, så man ligesom er inde i universet fra start.
Der er kun et minus. Jeg har læst, at Arne Dahl har planlagt, at serien med A-gruppen skal bestå af 10 bind – og det her er den niende!!!
0



Den er også forrygende fra start til slut – og jeg blev desværre færdig med den i går. Nyd den 🙂
Ella: Dejligt!
Jeg vil nyde den, jeg har besluttet, at jeg kun må læse, inden jeg sover, så den kan holde bare lidt længere 😉