Jeg er vild med solsorten.
Måske fordi den altid kæfter op ( … ) hmmm 🙂
I lørdags i Visse kom jeg rigtig tæt på en solsorts unger.

Mor solsort havde valgt et redskabsskur til sin rede.
Lige midt mellem en højre og en venstre løbesko – begge godt brugt, det var måske derfor de havde fået plads i den frie natur.
I det øjeblik vi rundede skuret, for at gå ud til bilen, strøg mor solsort hen over hovedet på os – det gav mig mulighed for at fotografere de sultne små.
Jeg synes, at det var hårdt at have små sultne børn, men det er intet at regne mod kravene til fru Solsort.
0



Sikken et fantastisk foto. Sjovt med den solsort, den bygger rede de mest umulige steder. Jeg går ud fra at I ikke har katte. Vi har og når solsorten bestemmer sig for at bygger rede 1 meter oppe i grantræet, er det en kamp at holde kattene væk. Men det lykkes!!
Havehyrde: Tak. Jeg har en kat, men det er ikke taget her – det er taget hos en niece, som ikke har kat. Naboens kat har været på besøg, men hun fik den gennet hjem, men det går nok ikke i længden. 🙂
Det er et pudsigt og godt taget billede. Sjove ting fuglemoder har brugt til ramme for sin rede.:-)
Billedmager: Hun har ikke ligefrem tænkt på det kunstneriske udtryk 😉