Det vil sige, det sneede indtil for 1 time siden, nu er tøvejret sat ind, sneen er blevet tung og træt, men i formiddags var her hvidt, koldt og sneen væltede ned.
Jeg er jo lidt tung i optrækket pga forkølelse, ondt i halsen og en irriterende hoste, men jeg fik mig da slæbt ud – heldigvis, for det gjorde godt.
Vi listede en tur ned i mosen, min erfaring siger, at der er pænt i snevejr.
og sådan var det også i dag
sne på alle hylder
Emma nød det.
Jeg nød det.
Nu er vi glade og trætte.
Skønne snebilleder og af den berømte Emma 😉 God bedring.
Ummm, elsker snebilleder – nyd endelig alt din sne og nyd det lidt for mig oz.
Anette: Tak – ja hun er kendt vidt og bredt i det ganske land 😉 mange tak.
Catarina: Jeg har nydt, nu har jeg fået nok og vil gerne bytte vejr med dig 🙂
Sikke et lækkert vejr, send det endelig herned! Vi har ikke skyggen af vinter her i det bayerske og jeg er begyndt at frygte at den heller ikke kommer 🙁
Nu når det er vinter, så er det sådan det skal være, ikke som her, gråt i gråt og trist blæsende og koldt. Nej jeg vil også have sne 😉
Tak fordi du deler billeder, bliver så glad når jeg ser andre har det smukke hvide drys.
Jeg dog helst have sol og varme 😉
Hold nu op for nogle flotte snebilleder! Selv hunden Emma passer i farverne 🙂
Annemette: Jeg vil gerne bytte – synd at det er svært at sende vejret 🙂
Karin: Tak – der er noget særligt ved at fotografere sneen. Jeg bytter gerne, for kulden er ikke min ven.
Conny: Tak – ja det har jeg gjort godt med den hund 😉