Fru Nielsens Hverdag header image 2

Hvidløgsbrød

Skrevet søndag d. 25. november 2012 kl. 17:41 og gemt i: [mad]


I går fik jeg bakset nogle hvidløgsbrød sammen, hele familien elsker dem og de er smadder nemme og en god afveksling fra pizza.

Som I ved, så er jeg ikke fan af opskrifter, så jeg har ikke nøjagtige mål, men mere sådan lidt af dit og lidt af dat og hvad du ellers har lyst til.

Opskriften eller hvad vi nu skal kalde det er hjemmekomponeret.
Vi skulle fejre Sankt Hans hos håndværkerens søster i Helsingør for nok snart 10 år siden. Hun havde arrangeret en tur til bål i Hornbæk og så en tur på pizzaria. På det pizzaria fik jeg de lækre hvidløgsbrød, som jeg så har forsøgt at ramme lige siden – uden det er lykkedes fuldstændigt – der er nok for lidt italiener i mig.

Først blandes fyldet i en gryde. I går valgte jeg: Lidt olie i bunden, 2 dåser flåede tomater, 2 løg i tern, 1 rød snackpeber i strimler, 5 fed hvidløg (eller hvor meget du synes), 3 gulerødder,  salt, et drys sukker, peber, oregano, basilikum, chili, en smule eddike. Nogle gange tilsætter jeg lidt pepperoni eller lign. når fyldes lægges i brødene – mændene vil gerne have lidt kød. Fyldes småkoger i en halv times tid.

Dejen: ½ liter lunken vand, 1 pakke gær, groft speltmel, fuldkornshvedemel, alm. hvedemel, 1 stor tsk. salt, lidt olie. Jeg bruger den mel jeg har i skabet – jeg ville gerne have brugt durum, men det havde vi ikke, så vælg hvad du synes. Dejen æltes og hæver 40 min.

Tænd ovnen på 225 gr.

Del dejen i ca. 10 boller, som rulles flade med kagerullen.
Læg fyld på, læg et stykke mozarella ovenpå – evt lidt revet også, hvis du synes.
Luk dejen sammen på midten og klem kanten fast med en gaffel.

Lad brødene hæve mens ovnen bliver varm.

Stil brødene på øverste ribbe i 5 min.
Tag dem ud og pensel med æg.
Stil dem tilbage i ovnen og bag videre i ca. 10 min.

Jeg plejer at pensle eller drysse krydderier ovenpå, inden jeg bager, men det glemte jeg igår.

Nogle gange spiser vi en salat til – gør som du synes.

0

··



5 kommentarer ↓